ŠIFRY

8. ŠIFRA

Šifru tvořilo pět šifřiček, které byly postupně na pěti lávkách v Maloměřicích. Šifra není z internetu luštitelná.

DISKUSE K ŠIFŘEKaja  (TMA)
2. 2. 2024, 22:00
Ad otazky:
Stanovište 9 bolo blízko lávky číslo 4...
> my sli ze ctvrte lavky smerem k pate, Adam se chvili dival do substitucniho seznamu a ten fjord vykoukal. Takze jsme ho vyslali checknout patou lavku jen pro pripad, ale zbytek tymu pokracoval dal.

Že bude na 4. lávke traffic sme vedeli...
> nope. Nastesti jsme lustili sami. Dovedu si predstavit, ze by cedulky mohly byt nasmerovane tak, aby sly cist z vnejsi strany mostku? V nasem tymu jsme diktovali.

Braille na 3. lávke bol úmyselne vytlačený so špicatými bodkami, aby stačilo priložiť a predierovať papier. Tu sa tiež chcem spýtať, či to tak niekto robil :⁠-⁠)
> mam otisk pro strycka prihodu. Mame ale i fotku a autorsky prepis primo z mista.

Jinak toto je sifra, u ktere jsem se asi minula s autorskym zamerem. Uz na prvni podsifre jsem vlastne nechapala, proc nam orgove rikaji, jak to mame lustit, kdyz je to pomerne jasne. Nechapala jsem, proc je vyvesena abeceda, ktera mohla byt klidne dana v pomuckach? Druha cast mi prisla pekna, opet napadite vyuziti prostredi. U tretiho mostu jsme Brailla precetli i bez doprovodneho papirku. Teprve pri lusteni sifry na ctvrtem mostku nas napadlo, ze jsme si ani minule nevzali doprovodny textik, takze se pak pro nej musel Michal vracet, protoze jsme se bali, ze bude treba. I ctvrtou sifru bychom asi radeji lustili sami nez s navodem. Kdyz jsem pak v cili slysela, co se psalo v reseni od pate lavky, mela jsem dojem, ze nejit tam byla mozna i vyhoda. Slovni spojeni chyba lavky je pekne hrave, ale nas bohuzel minulo. Takze jsem z teto sifry byla celkove spis rozcarovana.
Yenya  (coredump)
30. 1. 2024, 19:42
Se ztracenou šifrou jsme se taky potkali, pak ji přinesl nějaký děda s tím že "tohle je vaše? mladej to přinesl domů že to našel pod mostem". Pěkná šifra, možná ne úplně šťastně zařazená do koncové fáze hry. My jsme se ještě vytrestali tím, že k té lávce s Braillem která jako jediná nevede přes Svitavu jsme šli po levém břehu a všimli jsme si toho až už to bylo tak stejně daleko k následující jako k předchozí lávce :-). Cestou na pátou lávku jsme probírali substituci, a Dana říká "nejde tím už přeložit LAVKA"? Tak jsem to zkusil, vyšlo FJORJ. I řekl jsem si, že chci FJORD, což zpětně vycházelo z LAVKY. To mi přišlo natolik průkazné, že jsem to zadal do Palainfa a bylo to správně. Akorát v okamžiku, kdy jsme došli k páté lávce. Tak jsme ji jen přešli a pokračovali dál. CHYBA nás minula (ale pěkný nápad!).
Makki  (Jojo)
30. 1. 2024, 14:27
CHYBA LAVKY nás minulo, řešení jsme z dvojic vyhaluzili (...a já byla zvědavá, jak to vlastně mělo být správně).
Tahle multišifra byla taková ...dlouhá a frustrující.
Líbilo se mi, že byť jsme věděli, že půjdeme zase k lávce, tak jsme museli tajenku doluštit kvůli chybám.
Ivo C.  (Albert Stallone)
29. 1. 2024, 21:31
Proděravěný papír - ano, my taky takto...
Ivo C.  (Albert Stallone)
29. 1. 2024, 21:30
Jako jo i ne...:) Celé to bylo vlastně velmi hezké, ale hodilo by se to spíš někam do první půlky denní hry než do fáze pozdní, kdy se už hospodaří s časem. Takže spíš než že bych si šifru užil, byl jsem nervózní z ubíhajících minut...
Petr  (O.H.L.A.)
29. 1. 2024, 16:28
Podle mě největší negativum téhle šifry je zklamání týmu a rozhození dramaturgie. Víš z Palainfa, že máš před sebou tři poslední šifry a cíl a máš dost času, a teď přijdeš na takový oser, kde jenom zdlouhavě čteš z principů, které už stejně znáš (pokud jsi tým trochu delšího doletu). Na šifře a po šifře jsme se cítili hodně frustrovaní nezáživnou činností a ztrátou možností v klidu dojít hru, což nám trochu zkazilo zážitek.

Polybia jsme řešili podle Kesyho, ale nejdříve jsme z jedné fotky snažili číst oboje, což je strašně nepraktické. Až po strašně dlouhé době jsme si přepsali obě strany postupně na papír a přečetli v klidu. Pak jsme strávili další útrpné minuty pokusy o přečtení tajenky, kdy já jsem poslední dva znaky považoval za nadbytečné (ony byly, ale, no, nebyly, když máš tajenku vlastně skreblit). Nakonec Honza přišel se slovem Chyba (CHYBA VLK), Kača se substitucí a po pár špatných zadáních už nás ta chyba lávky napadla a mohli jsme jít. Ale skvělý pocit jsme z toho neměli. Ta hra měla vést naopak a tohle měla být nějaká multidvojka, na kterou přijdou týmy z různých stran na různé části nebo tak něco.
Petr  (Jesus Frankenstein)
29. 1. 2024, 14:58
Tak my jsme toho brailla skutečně luštili z proděravěného papíru. Ale roztahanost šifry a nedostatek času před konecm hry způsobily, že jsme všechny lávky nestihli obejít a s koncem hry zůstala u této šifry pachuť neúspěchu u zdánlivě lehké šifry :-).
Danka  (org)
29. 1. 2024, 08:49
Na to, že šifra je dlhá, sme mysleli už pri plánovaní hry. Trasa bola tento rok extra krátka (menej ako 13 km vrátane tejto šifry), bežne mávame aj 15-18 km.
Kesy  (org)
29. 1. 2024, 08:21
Pridám pár organizátorských úvah a otázok :⁠-⁠)

Stanovište 9 bolo blízko lávky číslo 4, pretože tímy na 4. lávke už majú celú substitúciu - 5. lávka už obhajuje len tie znaky, ktoré sú duplicitné. Šifru teoreticky skracuje. Prakticky asi nie :⁠-⁠)

Že bude na 4. lávke traffic sme vedeli. Preto sme ju vyrobili z dvoch striedajúcich sa odraziek, ktoré naozaj dobre odrážajú svetlo. Stačilo sa k lávke postaviť zboku a spraviť fotku celej jednej strany. Zaujímalo by ma, kto to tak spravil :⁠-⁠)

Braille na 3. lávke bol úmyselne vytlačený so špicatými bodkami, aby stačilo priložiť a predierovať papier. Tu sa tiež chcem spýtať, či to tak niekto robil :⁠-⁠)
Puf  (aMATHéři)
29. 1. 2024, 01:41
Ve výsledku příliš mnoho přesunů a triviálního luštění, plus možnost vytrestat se tím že nedostatečně vyluštíme nějaký mezikrok a musíme se vracet. Oceňuji ale slovní hříčku "chyba lávky"
Vašek  (Katastrof technik)
28. 1. 2024, 23:27
Souhlasím s Bárou, že by se mi to líbilo na noční šifrovačce, kde je víc času na pracné a velkolepé šifry. Zhruba na čtvrté lávce jsem si začal říkat, jestli to není ten typ šifry, kdy můžu dělat nějakou ptákovinu tak dlouho, jak mě to bude bavit, ale přitom je šifra jinde (a vyluštit se to dalo třeba už z první lávky). Ale nic jsem nevymyslel, tak jsme šli stále dál a FJORD nakonec objevili. Narážku na chybu lávky jsme docenili až zpětně.

Jako vzkaz do kroniky pro budoucí generace tu zanechám, že schránka zpod lávky Simony Monyové byla dočasně (na cca 15 minut) odcizena, což mírně zbrzdilo tři týmy včetně nás a vystresovalo organizátory :)
Bára  (Popocatepetl)
28. 1. 2024, 22:53
Byla by pěkná, na hezkych mistech, kdyby nebyla tak dlouhá. Na denní šifrovačku dát 5 lávek nam prislo prehnane. Sifry na Palapeli nejsou lehke, na kazdou je i s presunem max.hodka, a cas se ztraci rychle u lepicich atd. Samozřejmě jsme pátou lavku doluštovali 3 minuty před koncem hry, i kdyz jsme na ni meli puvodne pres hodinku a pul. První 2 lavky fajn, pak už luštění postrádalo eleganci, jen otrocké čtení dlouheho Brailla ci zobani pismen z textu. Fronta na ctverec 5x5. Radsi bych posledni hodinu hry travila jinak nez trivialni obihackou ktera se nestiha.