ŠIFRY

6. ŠIFRA

PDF

DISKUSE K ŠIFŘEMartin Z.  (ŕjb)
12. 2. 2024, 18:52
Rychlý dead, protože nikoho jiného v týmu nezajímala. Tušili jsme, že se jedná o nějakou logickou úlohu, ale klíčový nápad nepřišel. U ohně jsme se proklínali, když nám jiný tým řekl postup.
Des  (Corn Flakes)
5. 2. 2024, 10:18
Že se do 351 vejde abeceda jsme spočítali hned, ale obdélníky nás nenapadly. Chvíli jsme zkoušeli doplňovat souvislé útvary a číst písmena odpovídající velikosti útvaru. Což samozřejmě nikam nevedlo, tak jsme vzali taktický dead.
Kaja  (TMA)
2. 2. 2024, 21:33
Podobnost sifry s tou ze TMOU jsme odhalili az zpetne. V prubehu hry jsme tipovali, ze tato sifra bude delat nejvetsi problem. Pro nas to byla sifra typu "zvol si svou oblibenou logickou ulohu s cisly ve ctvercove siti a rekni, proc to tady nepujde hrat". Vzorec pro soucet n po sobe jdoucich cisel zname (i kdyz spravne az na druhy pokus). Asi jsme to ale prilis prekombinovali, po zahozeni uvah o torech (nebo jak se to sklonuje), Mobiovych paskach a podobnych legracich jsme nakonec dospeli ke spravne uloze. Jedine, co se mi zas az tak nelibilo, bylo opetovne pouziti principu, ze do obrazce ve ctvercove siti pisu abecedu a vybiram nekolikate pismeno, jinak sifra jako takova vytrzena z kontextu hry pekna. Az se divim, ze tymum nedelala potize.
Yenya  (coredump)
30. 1. 2024, 19:34
Tady nám asi nejdýl trvalo přijmout fakt, že nehledáme obecné souvislé útvary, ale pravoúhelníky. Jak velké oblasti hledáme bylo jasné z rozměrů, resp. z počtu políček. Pak už to bylo rychle. Pěkná šifra!
Ivo C.  (Albert Stallone)
29. 1. 2024, 21:26
TMOU nám nijak nepomohla, kluci nějak odvodili kouzlo čísla 351 a bylo to...
Petr  (O.H.L.A.)
29. 1. 2024, 16:17
Mně taky znalost z TMOU nepomohla, přijde mi to dost jiné. Na princip ale přišla a dead nám zachránila Kača, která tuhle úlohu asi odněkud zná, jenom jsem jí měl ověřit, že počet sedí. Když se mě na to zeptala, tak mi to docvaklo hned z toho rozkladu 39x3 = 13x27 a věděl jsem, že to máme správně. V cíli potom kamarádi ukazovali, že tuhle šestadvacítku odhalí i Wolfram Alpha (jako kombinační/triangulární číslo), což může nepřímo analýzu taky postrčit.

Znalost z Napalmně jsem zkoušel uplatnit, ale špatně jsme spočítali svátky a nevyšlo nám to, tak jsem si říkal, že jsem se asi spletl a zahodil to.
Vašek  (Katastrof technik)
28. 1. 2024, 23:02
Moc pěkná šifra. Šifry, kde je skrytá originální logická úloha, mám rád. Jinak anekdotálně potvrzuju, že znalost z TMOU nepomohla. Pomohla by možná znalost z NaPALMně (https://www.napalmne.cz/2023/sifry/12_reseni.pdf), ale minimálně já jsem o ni už stihl přijít. Číslo 351 budu už nadosmrti považovat za podezřelé.
Kesy  (org)
28. 1. 2024, 18:11
Šifra vznikla pred Tmou. Tam som si síce trochu zanadával, ale šifru sme sa rozhodli v hre ponechať, pretože má iné atribúty a usúdili sme, že znalosť tej z Tmou vlastne nijak výrazne nepomáha.
Jakub  (Dobře, ale vraťte se před večeří!)
28. 1. 2024, 17:30
Zaujimalo by ma, ci bola sifra inspirovana 8ckou na Tmou, alebo vznikla uz pred nou. Prevedenie sa mi velmi pacilo a kroky boli logicke, takze bavila a lustila sa dobre