ŠIFRY

5. ŠIFRA

PDF

DISKUSE K ŠIFŘEMartin Z.  (ŕjb)
12. 2. 2024, 18:43
Opět se ukázalo, jak důležité je říkat věci nahlas. Při přesunu na další stanoviště jsme zjistili, že nápad s ohýbáním (bez čtení) měli dva lidi v týmu, ale ani jeden to neřekl nahlas. Takže poté, co jsme přečetli mřížku celkem hned jsme hodinu hledali druhou část tajenky. Na náš tým neobvykle jsme nakonec naštěstí našli mezitajenku. Asi byla dost složitá a ne jak na Tmou první písmena :D Fakt moc hezká šifra. Opět se ukázalo, že dokud se ti to blbě dělá, blbě to děláš (při lepení na papír by to člověk ohnul přirozeně, aby neztratil informaci). Ještě, že se nemusel používat obrázek po složení :D celý tým úplně zapomněl na jeho existenci.
Tom  (Crucifixion?)
11. 2. 2024, 13:37
Šlo by tady pls postnout původní obrázek? Docela se mi líbí, a složit pucle tak, aby to na některém místě nebylo rozhašené je dost manuální výzva:-) , plus tam jsou ty mezery. Já díky předem! Jinak šifra to byla milá, ale absolutně nebyl čas se a ní piplat, pokud jsme vůbec chtěli dojít do cíle, zvlášť, když v údolíčku hodně foukalo.
Kaja  (TMA)
2. 2. 2024, 21:19
Nas zacatek tajenky OD KAMEN LEHA DANKA (uz nevim co) take skytal mnohe moznosti interpretace :) Myslim, ze jsem v prubehu lusteni opet tym zrazovala snad od kazdeho spravneho kroku postupu, ale mela jsem v deskach ctvereckovany papir, pauzak a s sebou dokonce dva kelimky na piti! Sifra krasna, bar u Appy take potesil :)
Yenya  (coredump)
30. 1. 2024, 19:31
Tohle jsme jaksi luštili od konce. Nejdřív jsme si udělali mřížku, a zapomněli na fólii zakreslit jednu nebo dvě díry. Nic z toho tím pádem nevycházelo. Pak jsme otočili překrývající se výběžky nahoru, přečetli IMUT... a uvažovali, jestli se teda má domyslet "AZ" na začátek a jít, anebo je tam ještě něco dalšího. Pak jsme chtěli přečíst písmena, na které _ne_dopadla ta mřížka. U toho jsme zjistili, že mřížku máme nakreslenou špatně, a po její korekci pak už na tu úvodní mezitajenku nedošlo.
Makki  (Jojo)
30. 1. 2024, 14:17
Věděli jste, že azimut 35 krásně vyjde na parkoviště? Nu, šifra tam nebyla, co vám budu povídat.
Mrzí mne, že jsme nenašli mezitajenku a "museli" si počkat na nápad s ohnutím :)
Petr  (O.H.L.A.)
29. 1. 2024, 16:12
Tady jsme měli smůlu i štěstí, trochu jsme si poseděli, ale nakonec jsme si poctivě odpracovali všechny kroky a obdivovali mnohokrokovost a využití všeho.

Nejdříve jsme v první sadě našli dílek, který zaplňoval dvě protilehlé díry a trochu nás trápilo, co s ním. Obrázek jsme měli zanalyzovaný, našli nějaké falešné korelace (např. číslo má vždy protivníka) a nevěděli, co s nadbytečnou informací.

Naštěstí se Aďa rozhodla složit i druhou sadu, kde ten výplňový dílek nebyl a Kaču napadlo ověřit s orgem, že tam nepatří. Když to Aďa doskládala pořádně, tak daleko líp vykoukla mřížka. Po přečtení (první parsing podobný jako u jiných týmu - OD KAMENNE HADANKA a nějaký bordel) jsem už věděl, že budeme od sfingy měřit azimut a vzdálenost, jenom jsme hledali, kde na to vezmeme písmena.

Tady nám pomohla známost s předpokládaným (a později potvrzeným) autorem - Darkem, jehož vášní jsou mřížky, ale taky strkání mezitajenek, kam to jde a zužitkování všeho, co se namane. Takže jsme vyškrtali písmena, která jsme použili a byli jsme odměněni návodem na zbytek čtení, kde se krásně četlo z každého směru vždy ve všech pozicích, což je taky super. Krásná, těžší a delší šifra a ještě k tomu u baru!
Vašek  (Katastrof technik)
28. 1. 2024, 22:50
Další krásná šifra a jediná, u které jsem se letos najedl. Když jsme zjistili, jak puclíky občas vytvoří díru a občas se překrývají, první dva nápady byly "mřížka" a "ohnout výběžky kolmo a číst zboku". Brzy se ukázalo, že oba byly správné a stačilo neudělat chybu při čtení tajenky (při prvním přečtení jsme prohodili jsme stupně a metry, naštěstí byla vzápětí opravena). Mezitajenku jsme úplně minuli :)
Ivo C.  (Albert Stallone)
28. 1. 2024, 20:39
Velmi nás potrápila. Asi tu bude pramálo pamětníků, co pamatují TMOU2 a interpretaci tajenky HLEDEJ ZDE RADU V. SLOUP KRENOVA. Tady jsme po sestavení obrázku a použití mřížky četli: OD KAMEN NE HADANKA RKYMERAZ. Pak se dlouho nic nedělo, ačkoliv jsem si tupě překreslil celu šifru a r§znými barvičkami označil přečtená písmena, písmena překrývající se i písmena plonková, mezitajnka nám nějak unikla. Pak nám došla Hádankářka a šlo jen o to, najít pokračování IMUT. Zbývalo jen asi 15-2 minut do chvíle, kdy bychom brali dead, když se nám podařilo vykoukat pokračování ve čtení po sloupcích stejně zorientovaných překrvyných písmen. Až v cíli jsem ocenil krásu nápadu se vztyčenými překryvnými dílky. To mě hodně mrzí, že jsme si tímhle aha efektem neprošli v terénu. Sice hlásím, že ideální počet skládací či stříhacích šifer na Palapeli je 0, ale uznávám, že obě letošní šifry tohoto typu se velice povedly...
Jakub  (Dobře, ale vraťte se před večeří!)
28. 1. 2024, 17:27
Sifra pekna, clovek tusi mriezku, ale tych chyb co sme tam nasekali ... Vlastne az po 90 minutach sme mali konecne spravne oznacene vsetky diery aj prekryvajuce sa casti. Citanie zboku nadchlo!