ŠIFRY

4. ŠIFRA

PDF

DISKUSE K ŠIFŘEMartin Z.  (ŕjb)
7. 2. 2024, 19:22
Podle mě nejhezčí šifra, co jsme viděli. A pak jsme u ohně zjistili, proč se to od šestnáctky opakovalo a láska k této šifře nabyla nových rozměrů. Moc díky za klenot :)
Kaja  (TMA)
2. 2. 2024, 21:12
Tady jsme si vybrali trochu teleci chvile, kdyz jsem nejprve zanalyzovala, ze schod cislo 1 je primo pod schodem cislo 17, takze jedno cele otoceni cita 16 schodu, abychom nasledne mohli premyslet, co budeme delat dal, kdyz mame jen 16 morse znaku. Nakonec jsme si tajenku tvorenou znaky ve vyssich polohach museli dobrutit:) moc se mi libilo, ze uvodni fraze je v "prvnim cyklu" a zbytek tajenky je vys. Odmena pro pozorne tymy a trest pro ty mene pozorne. Tuhle sifru povazuju za priklad dobreho vytezeni prvku okoli v sifre.
Yenya  (coredump)
30. 1. 2024, 19:27
Tady jsme analýzou určili těch 17 teček a čárek, přečetli začátek v morseovce, a přemýšleli, jak extrapolovat ty další pozice. Na žádnou pěknou posloupnost to nevypadalo. Pak jsme doplnili ještě tu číslici, a zbytek jsme odhadli z počtu znaků v morseovkových písmenech. Cestou ze stanoviště jsme přemýšleli, jak se to teda mělo extrapolovat, a až tehdy nás napadlo, že možná těch 17 schodů bude jedna otáčka schodiště. No ale už jsme to nepotřebovali.
Ivo C.  (Albert Stallone)
29. 1. 2024, 21:25
Tady jsme chytili dech, všechno do sebe velmi rychle zapadlo, možná i proto se nám šifra pocitově opravdu hodně líbila.
Petr  (O.H.L.A.)
29. 1. 2024, 16:02
Nám ta otočka po šestnácti hodně pomohla. Celá konstrukce šifry nám totiž nedošla a opakovali jsme znaky až po té osmnáctce a rozbilo se. Pak mě Kača vyslala podívat se, po kolika schodech se otočím celý a když jsem šlápl na šestnáctý schod a byl jsem otočený celý, tak mi to všechno docvaklo a málem jsem se přerazil, jak jsem utíkal zpátky k týmu ověřit, že 17. a 18. znak odpovídají 1. a 2. znaku a už bylo jasné, že to je správně.

Zase pěkně zkonstruovaná šifra, vlastnosti toho schodiště dole v obrázku se dají hezky zanalyzovat - že po šedých chodím jenom tam, co potřebuju a podobně. Pro slabší týmy podle je to podle mě neřešitelné a docela těžká šifra. Ale tak to se u různých rozhleden a sloupů na Palapeli dá čekat, takže tahle je správně zařazená, kdyby ty předtím byly lehčí.
Vašek  (Katastrof technik)
29. 1. 2024, 12:38
@Kesy: To je určitě rozumné, že jste nechtěli, aby hráči nahoru lezli, ale zároveň to v mých očích ubírá na čistotě šifry (čistější by bylo chodit jedním směrem, jak jsem zmiňoval). Ve srovnání s ostatními šiframi, kde do sebe všechno zapadlo, tu bylo potřeba párkrát přimhouřit oči (i nad těmi dvacetšestkami). Ale že bylo 16 schodů právě jedna otočka točitého schodiště, jsem nevěděl, to je fajn detail :)
Kesy  (org)
29. 1. 2024, 08:07
@Vašek: Chceli sme použiť len schody do prvej platformy, z dvoch dôvodov. Po prvé, ak by na hre bolo zlé počasie, nechceli sme, aby tímy na rozhľadňu liezli - relevantné informácie boli vidieť aj zospodu. Po druhé, keďže platformy sú širšie ako jeden schod, tak sa rozbije cyklus 16 schodov, ktoré tvoria jednu otočku.
Bára  (Popocatepetl)
28. 1. 2024, 22:58
Za nás parádní šifra, s mnoha prvky kde se dalo skončit, a dobrý pocit že jsme ty schody k řešení nakonec vylezli. Navíc tu svítilo slunce.
Vašek  (Katastrof technik)
28. 1. 2024, 22:41
Drobná oprava, výška schodiště byla 25, tzn. je 26 bodů na ose y, které spojuje.
Vašek  (Katastrof technik)
28. 1. 2024, 22:40
Tady jsme nejdřív napočítali výšku schodiště 26, potom 26 "obratů" směru schodiště. Jestli se nepletu, tak obojí je náhoda – být autorem, tak bych asi měl tendenci to odstranit. Jinak jsme to luštili vlastně autorsky, tzn. došlo nám, proč jsou to schody (resp. chápu to tak, že ta v-morseovce-tříznaková písmena skládám nad sebe a tvoří mi schody). Neseděla mi tu jedna věc, a to proč je ten získaný cyklus reprezentován schody. Nebo naopak, proč nepoužít jen konečnou posloupnost znaků tečka čárka. Nakonec se ta cykličnost zas tak moc nevyužije (její využití bych si představoval tak, že stačí chodit pořád jedním směrem). Jestli mi něco uniká, tak mě prosím opravte.
Jakub  (Dobře, ale vraťte se před večeří!)
28. 1. 2024, 17:25
Po prvej casti - doplneni prvych 18 znakov morseovky - sme mali zasek, ked sme uplne nevedeli, ako dalej. Tusili sme, ze tam mame dat dve este nepouzite pismena (okrem tych 6, ktore pokryvali 1-18), tak sme na 19-21 dali 'D' a zvysok vypozorovali ;)