ŠIFRY

9. ŠIFRA – HELMA

PDF

DISKUSE K ŠIFŘETom  (Crucifixion?)
12. 2. 2022, 23:49
Ještě zpětně děkuju za doplnění vykresleného řešení (resp. té první části) :-) Až na to, že pojem „malovaná křížovka“ jsem poprvé slyšel (četl) až tady v orgovském řešení, se nám jinak s odstupem šifra líbila, a osobně je mi líto, že jsme ji nedali. Koncept měla logický a dotažený, a odhad, které pozici znaků Brailla odpovídají souřadnice v Tajence, není tak velký stupeň nejistoty, aby se to nedalo odzkoušením při luštění bez velkých ztrát pokrýt. Pěkný kus šifrařiny!
Ondra  (Hlavně se nezranit)
24. 1. 2022, 14:27
Pěkná, líbila.. jen bych v tajence indexoval raději první řádek a pak až sloupec, jak je obvykle zvykem, ale to je asi jediná prkotina, co bych změnil.. :)
Jakub  (Skôr skôr ako neskôr)
24. 1. 2022, 12:45
Prvotnu myslienku - "proste vylustime malovanu krizovku a pojde sa" - sme museli zahodit a zacat rozmyslat. Nastastie ten spodny prazdny riadok braille dost hintil, takze to nebolo na dlho. Ale celkovo treba povedat, ze sifra bola nadmieru originalna a velmi sa mi pacila
Ivo C.  (Albert Stallone)
24. 1. 2022, 10:38
Asi nejlepší výkon. Michal okamžitě začal dělat logickou úlohu. A když nám z tajenky lezly víceméně samé černé, napadlo mě, že tam bude braille, definovaný jen levým horním rohem. Celkově jsme na šifře strávili pár minut...
Dero  (Přizdisráči)
24. 1. 2022, 10:28
Dvě minuty na šifře: "Hm, ten zápis vypadá jako zápis nonogramu, ale nevím, jestli tam je na to dost dat."
Čtyři minuty na šifře: "Součty všech čísel jsou stejné pro vodorovně i svisle."
Pět minut na šifře: "Hele, VODOROVNĚ, to je 9 písmen. SVISLE, to je 6 písmen. Tajenka mapuje maximálně do souřadnic 9, 6 -- to nemůže být náhoda."
Hodina na šifře: "Hele, to s tím VODOROVNĚ a SVISLE prostě musí být náhoda..."
Hodina patnáct na šifře: "No, když se vrátíme k tomu, že součty těch čísel jsou stejné pro vodorovně i svisle..."
Hodina dvacet na šifře: "Tak jsem nakreslil ten nonogram..."
Hodina dvacet pět: _odchod, proklínání vlastní neschopnosti_

Pořádně jsme tady vykosli a pak se celý zbytek hry báli o umístění. Naštěstí jsme dost času nahnali na ostatních šifrách.

Kdyby se nám tady zadařilo jako ve zbytku hry, tak by letošní Palapeli z naší strany byla "perfect game". Škoda, celkový čas hry 5:XX šel urvat, a to by byla fakt paráda. Nápad tady taky přišel hned, ale byl vystrčen trojským pozorováním, ze kterého jsme se měli oklepat mnohem dřív.
Jiřík  (Corn Flakes)
24. 1. 2022, 06:27
Yenya: nás k Braillovi rychle dovedla otázka, proč je maximum první souřadnice o jedna menší než šířka rastru, kdežto maximum druhé souřadnice o dvě menší než výška rastru.
Yenya  (coredump)
23. 1. 2022, 23:10
Grafika 8x10 zkonstruována, pak jsme dlouho koukali, proč je tam 8 řad když v 8. řadě nic není. Padlo ASCII, které je vlastně sedmibitové, i když v osmibitových bajtech. Nějaký znak tam byl netisknutelný (004 čili Ctrl-D), pak snaha napasovat sekci "Tajenka" na nějaké invertování nebo posunování bitů, děsná kosa, žádné další nápady, tma, dead.
Tom  (Crucifixion?)
23. 1. 2022, 20:19
Paráda. Nespěchá, a díky:-)
Tíman  (org)
23. 1. 2022, 20:18
Bylo. Spíš ne dnes, ale bylo.
Tom  (Crucifixion?)
23. 1. 2022, 20:11
Ahoj, bylo by, prosím, možné nahrát obrázek vypracovaného řešení? Nějak si to ani při své fantazii neumím představit:-P