ŠIFRY

7. ŠIFRA – ČTVEREC PÍSMEN

Tradiční stanoviště u ohně, které vždy koncipujeme tak, aby zde týmy nějakou dobu pobyly, a proto se sem snažíme umístit šifry, které je třeba luštit delší dobu, nejlépe nějaké "analytické peklíčko".

PDF

DISKUSE K ŠIFŘEAleš  (Vepři ve při)
28. 1. 2019, 17:22
Protože jsem "nemocně" luštil z domova, musím smeknout přede všemi, kteří tohle vyluštili v terénu. Mám asi 30vrstvový obrázek v GIMPu, kde jsem rotoval snad všechny mřížky, které mě napadly a nakonec dospěl ke správnému řešení. Ale klíčový nápad, že se vůbec v šifře objevuje semafor, přišel z terénu. Líbilo se mi to, ale nechtěl bych :).
Ivo  (Albert Stallone)
28. 1. 2019, 14:34
Nejlepší šifra hry. Z taktického hlediska bychom lépe udělali, kdybychom ji neluštili - pravděpodobně bychom pak vyluštili víc šifer v závěru (?). Ale nelitujeme toho, neboť tahle promyšlená vícestupňová šifra by se vyjímala někde v terénu i na TMOU. Dvě hodiny nám dala zabrat. Vždycky jsme objevili nějaký postupný krok, mysleli si, že už máme vyhráno a objevila se jen mezitajenka. To se pak blbě vzdává. Nejvíc zabrat nám dala mezitajenka Ó MŘÍŽKA... Vzhledem k tomu, že se ve druhé části rozbíjela, pořád jsme dumali, zda to rozbití není nějaký důsledek principu, který má vést k vyluštění (např. smyslupná část tajenky byla stejně dlouhá jako nesmysluplná část - tj. nabízí se např. kódování dle klíče) - a dlouho jsme se na tom zasekli. Ale nakonec všechny kroky udělány, šifra vydala tajenku a vše do sebe hezky zapadlo. A protože hrajeme šifrovačky hlavně kvůli radosti z vyluštění, a taktika nás moc nebaví, neprohloupili jsme...