ŠIFRY

4. ŠIFRA – STOH

PDF

DISKUSE K ŠIFŘEOndra  (Hlavně se nezranit)
24. 1. 2022, 13:54
Tak já taky přidám náš postup: našli jsme věznice. Jsou v každém druhém sloupci jako mříže. Pokud vyškrtáme i každý druhý řádek, získáme tabulku, kde už nacházíme vězně. Každý vězeň patří do jedné věznice - nacházíme tedy mezitajenku otoč mříž. Následuje asi něco přes hodinu točení mříží na všechny způsoby a hledání interpretace mezitajenky. Když už chceme brát dead, tak se ještě vrátím k jedné z přepsaných tabulek a omylem přečtu tajenku. Nadáváme na trojana a jdeme... (btw jdeme hledat místo pod mostkem, které pod mostkem vůbec není...).
Nápad za mě super, ale provedení nic moc a trochu škoda nevyužití šifrovací mřížky, hodila by se mi tam tematicky a na místo současné tajenky bych viděl raději mezitajenku nebo klidně nic.. (problém je zde zřejmě v tom, že mezitajenku mohu získat až po vyškrtání sudých řádků (pokud v nové tabulce neskáču jako jezdec nebo tak něco), čímž se stává zbytečná a zavádějící.. a mimochodem ještě uplně nevím proč věznice byly všechny zdola nahoru, ale to nám nevadilo ;-)
Jakub  (Skôr skôr ako neskôr)
24. 1. 2022, 13:01
Tuto sifru sme si poriadne oddreli. Veznice sme videli hned a potom dve hodiny nic (tych veznov sme hladali, ale nevideli). Ak by nebol limit, tak po pol hodine by sme brali dead a sli, takto sme si vraveli, ze to dame. Po tych dvoch hodinach euforia, nasli sme vsetkych veznov a medzitajenku chystali sa na odchod ale ... zase nic. Takze nam trvalo dalsie dve hodiny, nez sme mriezku opustili a precitali riesenie. Po sifrovacke velmi ocenujem blizkost hospody v Utechove, kde sme boli vacsinu casu a s teplymi napojmi aspon nestracali moral :)
Ivo C.  (Albert Stallone)
24. 1. 2022, 10:21
Postup: našli jsme věznice. Chceme k nim vězně. Nic nevidíme. Věznice evokují mříž, či-li mřížku. Tak zrotujeme názvy věznic. Vychází jakási mnohonásobná svastika. Stále nic nevidíme - možná i proto, že se snažím někde najít Babinského, jakožto legendárního "útěkáře":), Trencka máme až na druhém místě. Nicméně tou dobou už máme třeba vygooglenou i Boleynovou. Dantes hledáme taky od začátku atp. Furt nic nevidíme. Je nám brutální zima. Říkáme si, že deadneme. Prosazuji posledních 5 minut luštění stylem "na šifru se nedíváme" jen hovoříme, co by se s tím dalo dělat. Michal navrhne: tak prostě zamřížujeme všechny sudé sloupce a k nim přidáme i sudé řádky. Fajn, najednou tam začnou slavní vězni z mříží vyskakovat, jak na hromadném útěku. Či-li mezitajenka nás minula, a opět se potvrzuje stará pravda, že když se něco ukryje do osmisměrky lehce na přeskáčku, nemusí to 4 lidé, kteří to cíleně hledají, najít ani po dvou hodinách. Šifra každopádně zajímavá. Společně s dvojkou nás tahle šifra stála naději na jakékoliv lepší umístění, ale zase to byl zážitek - rozhodli jsme se, že případně hrajeme až do rána. No a pak už ve hře každá šifra padla do pár minut nápadem (+ doluštění).
Dero  (Přizdisráči)
24. 1. 2022, 10:05
Řešili jsme stejně jako Corn Flakes, jenom bez palačinek. Moc hezká šifra. Připadá mi elegantní, že vězni byli opravdu za mřížemi, tj. že písmenka mříží byla (jakoby) v popředí.
Jiřík  (Corn Flakes)
24. 1. 2022, 09:14
(Asi nejen) náš postup: Najdeme věznice, jejichž polohy nám připomínají části mříží, protože mají stejné rozestupy. A protože vězně v tu chvíli nikde nevidíme, byť se snažíme, tak si dáme palačinky. A protože tabulka je čtvercová, tak otáčíme nakreslenou mříží. Dostaneme bezejmennou příbuznou svastiky, a všímáme si, že otočené mříže nám pěkne škrtají škaredá písmenka, obzvlášť, když části mříží protáhneme až do konce řádků a sloupců. V tu chvíli také objevíme prvního vězně. Přepíšeme si mimomřížová písmenka do osmisměrky 9*9, vyškrtáme vězně, přečteme řešení a pochválíme palačinky.
Petr  (Vojtíci)
24. 1. 2022, 01:30
Klasická mezitrojanka. Chtěl jsem dospět k mřížce už před ní a ona to ještě potvrdila. Nakonec jsme už to nevydrželi a deadli. Nápad super, ale v provedení vidím rezervy
Dana  (coredump)
23. 1. 2022, 23:12
Jj, lepší by se mi zdála tajenka pryč mříž...
Ale interpretace otočit = ukrást je k této šifře pěkná stylová, akorát tohle nás nenapadlo...
Při použití téhle mezitajenky asi neměla být tabulka čtvercová...
Yenya  (coredump)
23. 1. 2022, 22:52
Mříž jsme vnímali graficky, tedy jako políčka která mají aspoň jednu souřadnici sudou. Tím nás mezitajenka svedla na brutální scestí: otáčeli jsme tuto mříž všemi možnými různými způsoby, až nakonec jsme se zvládli od "otoč mříž" oprostit a prostě jsme mříž místo nějakých otáčení nepoužili vůbec. To pak vydalo řešení. Nebo jsem nepochopil, co se tím "otoč" mělo myslet. Cestou k dalšímu stanovišti nás ještě napadla interpretace pomocí slangového otočit = ukrást, jakože celá tato mříž zmizí.