ŠIFRY

2. ŠIFRA – VODA

Šifra byla vytištěna oboustranně na tvrdém papíře. Šifra neobsahuje hlavičku, ta byla na samostatném papírku bokem a kromě kódu do Palainfa (VODA) neobsahovala žádné užitečné informace.
PDF

DISKUSE K ŠIFŘEDark  (org)
24. 1. 2022, 22:19
@Petr&Dero: Byla to haluz. Řešení ve tvaru kóty bylo myšleno od začátku a mělo vliv na tvář galerie. Tomu, že jsme spočítali počet segmentů kóty 448, řekli si, že by bylo pěkné, kdyby nějaká barva byla přesně tolikrát zastoupena ve vlajkách a jako první zkusili modrou, nemůžu uvěřit doteď...
Kateřina  (Jemen!)
24. 1. 2022, 21:41
Naprosto super šifra, chválíme!
Dero  (Přizdisráči)
24. 1. 2022, 18:32
Když se nad tím zamyslím, dávám ti za pravdu, Petře.

Původně mi přišlo, že možnost zvolit si trasu prohlídky, mezitajenku i rozmístění obrazů dává dost volnosti, ale když jsem si vyzkoušel zkonstruovat nějakou alternativní verzi s jinou tajenkou, tak souhlasím, že kombinace těch omezení je silná.
Petr  (Vojtíci)
24. 1. 2022, 17:42
Dero, myslím tím to, že pro poslední krok potřebuješ splnit následující předpoklady:
1) na trase/v okolí je vhodný objekt k zakódování do třech znaků (dobře, tak kóta tam asi nějaká bude vždycky
2) najdeš ve vlajkách predikát, který má přesně tolik zástupců, kolik potřebuješ segmentů (15 modrých)
3) ta vlastnost je zakódovatelná do mezitajenky v textu, který je dostatečně krátký a ve kterém se neopakují písmena (CTI MODRE)

což mi přijde umění nebo štěstí. Ale možná to přeceňuju, nevím.
Ondra  (Hlavně se nezranit)
24. 1. 2022, 14:33
Krásná šifra, bohužel luštěna v největší vánici :D hodilo by se, kdyby se pod zdi vešly takové ty "pacičky", za které by se to dalo dobře lepit :)
Jiřík  (Corn Flakes)
24. 1. 2022, 13:14
I za mě nádhera, a to jsme ji luštili déle, než bychom chtěli. Netradiční úloha při konstrukci, pak velký plácanec do čela, když nám docvakla nádherně zpracovaná vlajkovka, už skoro balení a potom mezitajenka, která řekla klíčovou informaci, ale zdaleka ne vše, a bylo potřeba se na šifru podívat doslova "out-of-the-box".
Ivo C.
24. 1. 2022, 10:11
Šifra skvělá, už dlouho jsem takhle originální nápad i precizní provedení neviděl! Akorát ve chvíli vyzvednutí začala brutální sněhová vánice. Pod dekou jsme slepili, přečetli mezitajenku (s jednou chybou) a pak 2 hodiny nezvládali interpretovat, protože ve složeném modelu jsme spíš neustále přemýšleli o subjektivním pohledu člověka, který jde galerií, a nenapadlo nás se na to podívat v globálu - nebo si to zkrátka přepsat. Po dvou hodinách, snahy přečíst "švestky, avatara, modřenec apod." už jsme chtěli vzdát, ale říkali jsme si, že takhle nadefinovaná abeceda se určitě :) použije ještě někde dál ve hře - a že bychom si to tedy měli přepsat. Objevili jsme chybu, přepsali - no a šifra byla vyřešená. Tj. za jediné mínus šifry považuji, že pracovat s hezky slepeným modelem bylo nakonec "horší", než to vyřešit jen představou...
Dero  (Přizdisráči)
24. 1. 2022, 09:57
A ještě bych chtěl poděkovat přízni osudu, že se složená galerie pak už nikde nepoužívala. :) Tyhle tendence používat tou dobou už zmuchlaný / ztracený papír o X stanovišť později moc nechápu. Mám pocit, že to vlastně z hráčů skoro nikoho netěší, totiž že obecná preference je dojít na stanoviště a dostat tam něco nového k luštění.
Dero  (Přizdisráči)
24. 1. 2022, 09:54
Krásná šifra, jeden z klenotů (nejen) letošního ročníku, a to těch pěkných šifer na hře bylo hned několik. Rovnou jsme psali písmenka do půdorysu galerie bez stříhání. A když říkám my, myslím Toma. Z mého pohledu to šlo po opísmenkování obrazů relativně jednoduše, ale on Tom tyhle věci fakt umí...

Petr: Proč by poslední krok měl být omezený? Písmena mohou být libovolně rozmístěná, počet obrazů jedné barvy znáš jako autor šifry předem a jediným omezením tak zůstává, aby písmena mezitajenky šla po sobě ve směru procházky. Šifra mi přijde fakt chytře vymyšlená, ale nějaká velká omezení v ní nevidím.
Petr  (Vojtíci)
24. 1. 2022, 01:27
Moc hezká. Hlavně obdivuju konstrukci posledniho kroku, který je dost omezený. My jsme nelepili, jenom stříhali a drželi v rukách.
Yenya  (coredump)
23. 1. 2022, 22:45
@Lipča: klobouk dolů, jestli jste tohle fakt dali bez stříhání.

Stříhání a lepení za sněhové vánice byl fakt opruz, zvlášť když nám v půlce došla lepicí páska. Jako nápad zajímavý, provedení dobré. Na Sendvič, ne na terénní hru ve sněhu a větru.
Zdenek  (Crucifixion?)
23. 1. 2022, 21:21
Aha, ok, galeria a barvy, to nám asi dojít mělo. Jako hezká, ale v tomhle počasí trochu horší (ale zas cením ten fakt tvrdý papír, super krok). Celou dobu jsme upřímně čekali kdy se to použije znovu :D
Ale teda jinak to trochu spadá do oblasti méně oblíbených šifer, kdy jeden dva něco dělají a zbytek týmu se imho nemá moc jak luštění zúčastnit, což je obzvlášť u takto pracnější a časově náročnější věci škoda. Ale to je jen osobní postřeh a nemusí to platit globálně :)
Lipča  (Spící Volové)
23. 1. 2022, 21:10
Sifra roku uz v lednu? Chudaci dalsi orgove :-) Snehova vanice nas vicemene donutila absolutne nic nestrihat a nestavet a proste to jen vylustit, takze rad slysim, ze napad na opetovne vyuziti stavby padl :-)
Dark  (org)
23. 1. 2022, 20:34
A to se měla původně složená galerie použít ještě na jiném stanovišti.
NnqJirka  (Ta dá!)
23. 1. 2022, 20:12
Myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že je to jedna z nejhezčích a nejzábavnějších šifer za poslední dobu!